اسپم اسکور چیست؟ راهکارهای کاهش اسپم اسکور سایت

زمان مطالعه مقاله: 12 دقیقه
اسپم اسکور چیست؟ راهکارهای کاهش اسپم اسکور سایت
سجاد حسین پور
سجاد حسین پور
چکیده مطلب

شرکت Moz با بررسی سایت های پنالتی شده ابزار اسپم اسکور را برای بررسی میزان اسپم بودن وبسایت ها ایجاد کرد تا از پنالتی شده وبسایت توسط گوگل جلوگیری به عمل آورد.

اسپم اسکور چیست؟

در اوایل سال 2015 شرکت بزرگ Moz از پروژه جدید خود تحت عنوان spam score در بخش تحقیق و توسعه رونمایی کرد. نمره هرزنامه یا همان spam score در واقع تجزیه و تحلیل شرکت Moz بر اساس مطالعات گوگل و رتبه بندی سایت ها در لیستی که شامل 17 فاکتور است ارائه شده است که این 17 فاکتور به عنوان پرچم های اسپم شناخته می شوند.رتبه بندی اسپم بودن سایت ها بر اساس این لیست در چند مرحله خلاصه می شود:

  • اگر سایتی 0 تا 4 تا از این فاکتورها را داشته باشد می توان به سایت نمره خوب را داد.
  • اگر سایتی 5 تا 7 تا از این فاکتورها را داشته باشد تقریبا در مرز اسپم بودن قرار دارد و باید برای کم کردن نمره اسپم یا spam score سایت فکری کرد.
  • اگر سایتی 8 تا 17 تا از این فاکتورها را داشته باشد در قلمروی اسپم قرار دارد و گوگل به احتمال زیاد سایت را پنالتی می کند.

 

Moz SpamFlags

 

در واقع بالا بودن نمره اسپم بدین معنا نیست که سایت شما اسپم است و باید توسط گوگل پنالتی شود بلکه نشان دهنده ی این است که یک سری عوامل را در سئو رعایت نکرده اید که باید بیشتر به آن ها دقت کنید تا نمره اسپم سایت پایین بیاید.

 

چگونه امتیاز اسپم سایت خود را بررسی کنیم؟

این کار بسیار آسان است و خوشبختانه شرکت Moz ابزاری را تحت عنوان Moz Open Site Explorer آماده کرده که کافیست وارد لینک Open Site Explorer شوید و URL سایت خود را وارد کنید و معیارهایی تحت عنوان Domain Authority, Page Authority و Spam Score را مشاهده خواهید کرد.  

شرکت Moz متوجه شده است که 16 درصد سایت هایی که نمره 6 از 17 اسپم اسکور را دارند تحت نظارت گوگل پنالتی شده اند.

 

دلایل افزایش اسپم اسکور سایت و راه های کاهش آن

قطعا بالا بودن اسپم اسکور جز مسائلی است که باید سریع به فکر بهبود آن بود ولی نمره 1 تا 3 اسپم اسکور هیچ جای نگرانی برای سایت ندارد حتی بزرگترین وبسایت ها هم نمره اسپم دارند اما باید دقت کنید که از این بیشتر نشود. در زیر راه حل هایی که باعث بهبود وضعیت اسپم اسکور سایت می شود نوشته شده است.

 

کم بودن نسبت MozTrust به MozRank 

اگر MozTrust سایت شما نسبت به MozRank کم است باید به فکر بهبود آن باشید اما سوالی که برای خیلی از افراد مبتدی پیش می آید و متاسفانه در وب فارسی به آن کمتر پرداخته شده است این است که MozTrust چیست و نسبتی که بین این دو برقرار شده بیانگر چه موضوعی است؟

در واقع MozTrust امتیاز اعتباری است که Moz به سایت ها نسبت می دهد و هر چه از سایت های با کیفیت و با ارزش لینک بگیرید MozTrust سایت شما بالا می رود در واقع سایت شما قابل اعتماد می شود اما دقت کنید زمانی سایت ها به شما لینک می دهند که سایت شما محتوای خوبی داشته باشد یا بهتر است بگویم زمانی برای سایت خود لینک بخرید که محتوای خوبی داشته باشد. با یک مثال قضیه را روشن تر کنم به عنوان مثال فرض کنید یک صفحه وب خالی دارید و برای آن لینک می خرید در واقع با این کار MozRank صفحه وب را بالا می برید اما MozTrust صفحه وب همچنان بی اعتبار است و در این موقع است که نسبت MozRank و MozTrust برقرار نمی شود و امتیاز اسپم سایت بالا می رود.

 

دریافت لینک های متعدد از یک سایت

دقت کنید دریافت هزاران لینک از یک سایت یا یک منبع تاثیر زیادی در بهبود سئو سایت شما ندارد سعی  کنید از منابع مختلف لینک دریافت کنید.

 

نسبت غیر معمول لینک های فالو به لینک های نوفالو

لینک های نوفالو معمولا از بلاگ ها، شبکه های اجتماعی، انجمن ها، کامنت ها به سایت داده می شود و مشکل از آنجایی شروع می شود که لینک های فالو به صورت غیر معمول از لینک های نوفالو بیشتر باشد. و در این موقع است که گوگل به سایت شک می کند. در واقع برای رهایی از این مشکل کافیست نسبت متعادلی بین لینک های فالو و نوفالو ایجاد کنید و هیچ وقت سعی نکنید لینک های نوفالو خود را حذف یا بی اثر کنید.

 

کوتاه بودن مقالات سایت

مقالات سایت شما باید بلند و بیش از 1000 کلمه باشد همیشه محتوای کم و تکراری جز موارد اصلی آسیب رسان به سئو سایت است.

 

لینک های خروجی بیش از حد

یکی از راه های بالا رفتن نمره اسپم سایت لینک های خروجی بیش از حد نسبت به متن به کار رفته است که باید از لینک های خروج به نسبت معقولی استفاده کرد.

 

لینک های داخلی کم

سعی کنید همیشه به خوبی ارتباط بین مقالات خود را درون وبلاگتان ایجاد کنید تا سایت شما شبکه ی ارتباطی خوبی داشته باشد.

 

لینک های با اسپم اسکور بالا

یکی از نکاتی که باید در بهبود وضعیت سایت خود حتما رعایت کنید بررسی کردن لینک سایت های مخربی است که به سایت شما لینک داده اند در واقع با بررسی کردن spam score یا نمره اسپم این سایت ها متوجه مخرب و اسپم بودن آن ها می شوید که باید این لینک ها را با استفاده از ابزار disavow tool بی اثر کرد.

 

مخفی کردن لینک در قسمت های مختلف سایت

یکی از اسپم ترین کارهایی که در سئو کلاه سیاه استفاده می شود که می تواند آسیب جدی به سئو وبسایت وارد کند استفاده از لینک های مخفی در متون یا منوهای سایت است پس هیچ وقت از این تکنیک استفاده نکنید.

 

سایت هایی با صفحات کم

معمولا سایت هایی که تعداد صفحات کمی دارند در مرز اسپم شدن قرار دارند و به خوبی رتبه بندی نمی شوند.

 

استفاده از TLD های اسپم

دقت کنید بعضی از TLD ها مانند .gnd و .top و .download و .click و .stream و .study و ... به طور پیشفرض نسبت به بقیه TLD ها اسپم ترند.

 

استفاده از اعداد در نام دامنه

در انتخاب نام دامنه خود دقت کنید و از اعداد استفاده نکنید در هر صورت استفاده از اعداد در نام دامنه به عنوان یک معیار اسپم برای گوگل شناخته می شود.

 

عدم استفاده از Google Tag Manager

معمولا در سایت های اسپم از Google Tag Manager استفاده نمی شوند.

 

درون مقالات خود از کلمات اسپم استفاده نکنید.

 

محتوا را با کوچک کردن یا تغییر رنگ دادن مخفی نکنید.

 

درون تگ لینک (a) از متن یا همان انکرتکست استفاده کنید دقت کنید که انکرتکست شما لینک نباشد.

 

سعی کنید اشتباهات تگ های html سایت خود را برطرف کنید.

با مراجعه به سایت validator.w3 می توانید اشتباهات html سایت خود را برطرف کنید.

 

از فایل های فلش استفاده نکنید.

 

نتیجه گیری

اسپم اسکور یا نمره اسپم در واقع مانند هشدار یا زنگ خطری برای سایت است تا سئو وبسایت دچار مشکل نشود اما این موضوعی نیست که قرار باشد از آن ترسید و بدین معنا نیست که با داشتن چندین پرچم یا flag از اسپم باعث پنالتی شدن سایت توسط گوگل شود.

اگر نیاز به مشاوره دارید همین الان تماس بگیرید.
09361431984
منبع استایل نت

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کل 5
تعداد امتیازات داده شده 2

برای ثبت دیدگاه خود کلیک کنید

0 دیدگاه

نام *
پست الکترونیکی *
دیدگاه * 0 / 1000

مقالات مرتبط