سئو کلاه سفید چیست؟ 8 تکنیک سئو کلاه سفید که باعث بهبود رتبه سایت می شود

زمان مطالعه مقاله: 10 دقیقه
سئو کلاه سفید چیست؟ 8 تکنیک سئو کلاه سفید که باعث بهبود رتبه سایت می شود
سجاد حسین پور
سجاد حسین پور
چکیده مطلب

داشتن وبسایتی جذاب و کارآمد نیازمند کدنویسی بهینه و رعایت کردن اصول سئو کلاه سفید است و باید بتواند تجربه کاربری خوبی را بیافریند تا علاوه بر گوگل، کاربران هم از آن لذت کافی را ببرند

کسانی که به حوزه ی سئو و بهینه سازی سایت علاقه مند باشند قطعا عبارت سئو کلاه سفید را شنیده اند اما اگر با عرصه سئو سایت آشنایی ندارید پیشنهاد می شود مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

 

سئو کلاه سفید چیست؟

به تمام روش ها و تکنیک های اصولی و پسندیده از سمت گوگل و سایر موتورهای جستجو را سئو کلاه سفید گویند که هدف این روش پیشنهاد و ارائه بهترین و با کیفیت ترین سایت های حوزه ی کلمه ی جستجو شده است. متخصصین سئو کاری که طبق این روش عمل می کنند سایت ها را طبق اصول و خط و مشی گوگل بهینه سازی می کنند و هیچ گونه خطایی از آنها سر نمی زند اگرچه این روش نیازمند زمان طولانی برای به نتیجه رسیدن است و صبر زیادی را می طلبد ولی سایتی که بدین روش بهینه سازی می شود تحت هیچ شرایطی رتبه خود را از دست نمی دهد و گوگل آن ها را جریمه نمی کند.  

 

چرا باید از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده کنیم؟

عدم رعایت قوانین گوگل و سایر موتورهای جستجو سایت شما را با جریمه های سنگین و حتی حذف کامل از نتایج جستجو روبه رو می کند به طوری که روند بازگشت از پنالتی یا جریمه گوگل گاه سخت و حتی غیرممکن می شود و بدتر از همه این که بعد از بیرون آمدن از جریمه گوگل دوباره به جایگاه نخست برمی گردید و باید از صفر شروع کنید و تمام تلاش هایی که کرده بودید از بین رفته است پس گوگل به عنوان موتورجستجوی شماره یک روزانه توسط میلیون ها نفر بازدید می شود و این فرصت بسیار خوبی است که کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت و آن ها را تبدیل به مشتری کنید. قطعا اهمیت سئو کلاه سفید برای شما محرز شده و می دانید که هماهنگ نبودن با قوانین گوگل می تواند ترافیک بسیار زیادی را از سایت شما بگیرد و باعث جریمه و نابودی کسب و کار شما شود.  

 

8 تکنیک سئو کلاه سفید برای بهبود رتبه و جایگاه سایت چیست؟

قطعا پیاده سازی تکنیک های کلاه سفید بهترین راه برای ایجاد و رونق دادن به کسب و کار است که نه تنها می تواند مورد پسند گوگل باشد بلکه کاربران هم رضایت کافی را دارند.  

 

تولید محتوای با کیفیت

یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی سایت ها، تولید محتوای با کیفیت و کاربرپسند است همان طور که می دانید محتوا پادشاه است و همین عامل مهم می تواند گوی رقابت را از سایر رقبای زمینه کاری شما بگیرد و به طرز باورنکردنی جایگاه شما را در نتایج گوگل جابه جا کند. محتوای با کیفیت خصوصیاتی دارد از جمله جذاب و مرتبط با زمینه کاری شما باشد و بتواند کاربر را درون سایت نگه دارد.  

اما عواملی که می تواند کاربر را درون سایت شما نگه دارد (time on site) و از خواندن مطالب آن لذت کافی را ببرد به طوری که باز هم به سایت بازگردند به شرح زیر می باشد:

  • استفاده از عناوین جذاب h1,h2,h3    
  • استفاده از متاتگ جذاب
  • قراردادن عکس های مرتبط بین مطالب
  • پاراگراف های کوتاه
  • فونت متوسط (نه زیاد بزرگ، نه زیاد کوچک)
  •  رنگ فونت (متضاد رنگ زمینه)
  • کامل بودن مقاله، بیش از 1000 کلمه
  • استفاده از ویدیو و پادکست

 

کلمات کلیدی مناسب

یکی از مهمترین کارهایی که قبل از شروع هر کسب وکاری باید به دقت انجام شود که به کارشناسی دقیق و اصولی نیاز دارد انتخاب کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با حوزه ی کاری است. اگر کلمات کلیدی به درستی انتخاب و به طور اصولی سایت برای آنها بهینه سازی و محتوای با کیفیتی ایجاد شود مطمئنا کاربر را هدف گرفته اید و این بدین معناست که بازدیدکنندگان از سایت شما رضایت کافی را دارند و در نتیجه گوگل هم از سایت شما رضایت کافی را دارد. در حال حاضر می توانید برای انتخاب کلمات کلیدی حوزه ی کاری خود از ابزارهای کیورد پلنر گوگل ، ahrefs و Moz استفاده کنید.  

 

کدنویسی استاندارد صفحات سایت

شاید به این موضوع اهمیت چندانی ندهید چون سهم کمی از درصد بهینه سازی را به خود اختصاص داده است اما به جرات می توان گفت اگر سورس صفحات سایت شما بهینه و استاندارد نباشد با وجود بهترین محتوا و بهترین بک لینک ها هیچ وقت نمی توانید جایگاه خوبی را در نتایج گوگل بگیرید چون گوگل و سایر موتورهای جستجو هنگام مراجعه به سایت نمی توانند درک درستی از آن داشته باشند و تحلیل کنند. پس کدنویسی صحیح صفحات سایت جز حساس ترین کارهایی است که یک برنامه نویس باید به طور دقیق انجام دهد تا موتورهای جستجو دید خوبی از صفحات سایت شما داشته باشند و بتوانند به طور مرتب آن ها را ایندکس کنند.  

 

لینک سازی طبیعی

یکی از اقداماتی که باعث پنالتی شدن وبسایت می شود لینک سازی های مصنوعی، غیراصولی و بیش از حد است که به علت بی تجربگی بعضی از سئوکاران اتفاق می افتد و بدون این که بدانند سایت را به روش کلاه سیاه بهینه سازی کرده اند. لینک سازی طبیعی به علت پروسه ی طولانی که دارد دیر اتفاق می افتد اما لینک هایی که از این روش از سئو به دست می آید خیلی باکیفیت است و این مورد تنها با ارائه ی خدمات و محتوای غنی به وجود می آید.  

 

سرعت سایت

با توجه به بروزرسانی هایی که الگوریتم های گوگل انجام داده اند بالا بودن سرعت سایت جز مهمترین عوامل رتبه بندی وبسایت به حساب آمده است. به طوری که سایت شما باید در کسری از ثانیه باز شود در غیر این صورت باعث خستگی کاربر شده و به راحتی آن را بسته و bounce rate سایت را افزایش می دهند و به دیگر سایت ها سر می زنند. آنالیز سرعت سایت و برطرف کردن ارورهای احتمالی جز مهمترین وظایف سئوکارها به شمار می آید. در زیر دو ابزار بسیار کاربردی برای تست و آنالیز سرعت سایت معرفی شده است که می توانید از آنها استفاده کنید و پیشنهادهایی که برای بهبود سرعت سایت داده اند را اجرا کنید:

 

اشتراک گذاری مطالب

با توجه به محبوبیت ویژه ای که شبکه های اجتماعی(سوشیال ها) بین کابران پیدا کرده است و تقریبا روزی نیست که به شبکه های اجتماعی سر نزنیم و از مطالب آن استفاده نکنیم. گوگل نیز از این موضوع با خبر است و تاکید شدیدی بر استفاده از شبکه های اجتماعی برای کسب و کار را دارد به طوری که در صورت عدم استفاده از آنها سهم بسیار زیادی از ترافیک را از دست خواهید داد و به عنوان امتیاز منفی از سمت گوگل محسوب می شود. در حال حاضر شبکه های اجتماعی که کاربران و در نتیجه گوگل به آن ها خیلی اهمیت می دهد گوگل پلاس،فیسبوک،لینکدین،یوتیوب است که از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و شما علاوه بر انتشار مطالب خود در سایت، باید درون این سوشیال ها هم به اشتراک بگذارید تا سئو سایت خود را بهبود ببخشید. علاوه بر شبکه های اجتماعی که ذکر شد شبکه های اجتماعی دیگری مانند تلگرام هم وجود دارد که از اهمیت کمتری نزد گوگل برخوردارند ولی به علت پرمخاطب بودن آنها در بعضی کشورها مانند ایران ناچار به استفاده از آنها هم هستیم تا ورودی زیادی را به سمت سایت هدایت کنیم.  

 

داده های ساختار یافته (structured data)

ریچ اسنیپ (Rich Snippet) یا داده های ساختار یافته (structured data) کدهایی هستند که توسط خود موتورهای جستجو در سایت schema.org معرفی شده اند و کار آنها ارائه محتوا بیشتر در نتایج جستجوهاست تا موتورهای جستجویی مانند گوگل یا بینگ راحتر محتوای صفحه مورد نظر از سایت را درک و به بهبود رتبه ی سایت کمک کنند. این کدها یا استاندارهای ساختاریافته درون ساختار کدنویسی سایت قرار داده می شوند و فقط موتورهای جستجو به آنها دسترسی دارند.  بحث داده های ساختار یافته بسیار گسترده است در صورت علاقه می توانید استاندارهای ساختاری گوگل را مطالعه کنید.

 

تمرکز بر تجربه کاربری (UX)

سایت هایی که همواره حس خوب  را به کاربر ارائه می دهند یا به عبارتی تجربه ی کاربری (UX) خوبی دارند همواره در بالاترین نتایج گوگل می مانند قطعا برای شما هم پیش آمده که سایتی را باز می کنید و در کنار استفاده از مطالب آن، لذت هم می برید و به سختی قصد ترک کردن آن را دارید. گوگل همواره وبمستران را تشویق به ایجاد تجربه کاربری خوب برای کاربران کرده است. در واقع براساس مطالعات منتشر شده در مجله آکسفورد:

“هدف طراحی تجربه کاربری UX در کسب و کار، بهبود رضایت مشتری و افزایش وفاداری، سهولت در استفاده از ابزار و افزایش لذت در استفاده از سایت است.”  

ایجاد تجربه کاربری UX نیازمند آزمایش های A/B و بررسی رفتارشناسی کاربران و تعاملی که با سایت دارند است.  

 

گوگل چگونه متوجه می شود سایتی با کیفیت است؟

در طول سال ها تغییر الگوریتم های گوگل باعث بهبود روند مانیتورینگ و کشف سایت های اسپم از سایت های با کیفیت و جریمه آن ها شده است در واقع فاکتورهای زیادی برای تشخیص سایت های باکیفیت وجود دارد که به موجب همین امر گوگل هر روزه الگوریتم های خود را آپدیت کرده تا به درستی بتواند خوب را از بد تشخیص دهد. مکمل بودن دو عامل سئو داخلی و خارجی و اجرای تکنیک های آن باعث جذب کاربر و ماندگاری بیشتر آنها در سایت می شود و همچنین با ارائه تجربه کاربری خوب و پشتیبانی مستمر و مداوم می توانید جایگاه خود را در نتایج گوگل بهبود ببخشید.

اگر نیاز به مشاوره دارید همین الان تماس بگیرید.
09361431984
منبع searchenginejournal

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کل 5
تعداد امتیازات داده شده 1

برای ثبت دیدگاه خود کلیک کنید

0 دیدگاه

نام *
پست الکترونیکی *
دیدگاه * 0 / 1000

مقالات مرتبط